Aktualności branżowe
Piszą o nas...
Przedstwiamy wywiad z właścicielami Parku Rozrywki Rodzinka zamieszczony na łamach Kwartalnika Wielkopolskiej Izby Budownictwa
PARK ROZRYWKI "RODZINKA" JUŻ DZIAŁA
W piątek 11 kwietnia 2014 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowopowstałego Parku Rozrywki „Rodzinka” w Skórzewie przy ul. Skórzewskiej 19.
W uroczystości uczestniczyli między innymi:
• wicemarszałek województwa Wojciech Jankowiak,
• wicestarosta poznański Tomasz Łubiński,
• wójt Zofia Dobrowolska,
• burmistrz Puszczykowa Andrzej Balcerek,
• wiceburmistrz Władysław Ślisiński,
• burmistrz Szamotuł Włodzimierz Kaczmarek,
• wójt gminy Suchy Las Grzegorz Wojtera,
• władze Wielkopolskiej Izby Budownictwa z prezydentem rady dr. inż. Markiem Szczęsnym na czele,
• prezesi i dyrektorzy banków współpracujących z firmą Lepiko
• prezesi i dyrektorzy firm budowlanych z Wielkopolski.
Już 12 kwietnia otwarcie Parku Rozrywki „RODZINKA” .
W Skórzewie przy ul. Skórzewskiej 19 powstaje nowa nieszablonowa w swej skali inwestycja w branży rozrywki dla dzieci. Obiekt o powierzchni ponad 1000 m2 wyposażony w duże wewnętrzne patio oraz ogromną strefę zewnętrzną, gdzie znajdą się piramidy linowe, karuzele, piaskownice, zjazd linowy, boisko oraz inne atrakcje. Będzie to znakomite poszerzenie oferty dla dzieci i ich opiekunów. Wyróżni się jednak zdecydowanie wyższą kulturą architektoniczną, ergonomicznością rozwiązań i dopracowaniem detali.
Projekt nowego Prawa budowlanego trafi do Komitetu RM w przyszłym roku
Projekt noweli ustawy Prawo budowlane powinien trafić do Komitetu Stałego Rady Ministrów na początku przyszłego roku. Pierwotnie regulacja, która upraszcza formalności związane z budową domu jednorodzinnego, miała wejść w życie w pierwszym kwartale 2014 r.
Jak poinformował PAP wiceszef Departamentu Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w resorcie transportu Tomasz Żuchowski, obecnie nad projektem pracuje Rządowe Centrum Legislacji. Następnie powinien on trafić do konsultacji społecznych.
Opublikowano nowelizację warunków technicznych
13 sierpnia opublikowane zostało rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 5 lipca 2013 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. z 2013 r., poz. 926). Nowelizacja wejdzie w życie od 1 stycznia 2014 r.
Nowelizacja rozporządzenia częściowo wdraża postanowienia art. 4 dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/31/UE z dnia 19 maja 2010 r. w sprawie charakterystyki energetycznej budynków (Dz. U. UE L 153 z 18.06.2010 r., s. 13).
Celem ww. dyrektywy jest ekonomicznie uzasadniona poprawa efektywności energetycznej budynków na skutek zmniejszonego zapotrzebowania na ciepło.
Ponadto dyrektywa realizuje inne cele, takie jak: zwiększenie do roku 2020 efektywności energetycznej o 20%, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych.
WYSTARTOWAŁA KOLEJNA EDYCJA KONKURSU FASADA ROKU!
Konkurs Fasada Roku z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród architektów, wykonawców i inwestorów. Dlatego też organizator, firma Baumit, postanowił ogłosić kolejną edycję plebiscytu. Tegoroczna, VI już odsłona konkursu, wystartowała w lutym 2013 roku. Latem tego roku, okaże się, które realizacje architektoniczne zyskały przychylność jury, zdobywając główną nagrodę oraz zaszczytny tytuł Fasady Roku 2012.
Ustawa o terminach zapłaty w transakcjach handlowych podpisana
Termin zapłaty w transakcjach między przedsiębiorcami nie może przekraczać 60 dni, a w przypadku transakcji z podmiotami publicznymi 30 dni - tak głosi nowelizacja ustawy o terminach zapłaty w transakcjach handlowych podpisana 22 marca przez Prezydenta. Termin można wydłużyć tylko w wyjątkowych sytuacjach, zaś za niedotrzymanie go wierzyciel będzie mógł żądać tzw. odsetek podatkowych.
Nowelizacja ma na celu usprawnienie przepływów pomiędzy przedsiębiorcami i poprawę sytuacji dostawców produktów i usług. Wprowadza między innymi zasadę, że w przypadku transakcjach między przedsiębiorcami a podmiotami publicznymi, w których podmiot publiczny jest dłużnikiem, termin zapłaty za dostarczone towary lub wykonane usługi nie będzie mógł przekroczyć 30 dni; w przypadku gdy będzie to obiektywnie uzasadnione elementami umowy można go będzie przedłużyć do 60 dni. 60 dni to także najdłuższy termin płatności w przypadku podmiotów leczniczych, na przykład szpitali.
Dodatkowe 180 mln euro wynegocjował marszałek Marek Woźniak w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. W sumie z nowego rozdania unijnego do Wielkopolski ma trafić co najmniej 2 mld 121 mln euro.
Marszałek woj. wielkopolskiego Marek Woźniak nie kryje zadowolenia z wczorajszego spotkania z minister rozwoju regionalnego. Elżbietę Bieńkowską udało się przekonać, aby Wielkopolsce przyznać dodatkowo 180 mln euro z nierozdysponowanych jeszcze pieniedzy ponad to, co wcześniej deklarowano. A poprzednie zapowiedzi były o 167 mln euro wyższe od kwoty otrzymanej z Unii w kończącej się perspektywie finansowej (łącznie 1 mld 773 mln euro - EFRR i EFS).
Największe w Europie Środkowo-Wschodniej spotkanie przedstawicieli branży budowlanej
Tegoroczne Międzynarodowe Targi Budownictwa Budma odbyły się pod hasłem: „Budownictwo przyszłości. Inteligentna architektura”.Otwierając targi Janusz Żbik – podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, stwierdził, że hasło to wskazuje kierunek, w którym idą zmiany całej branży budowlanej. Odczytał także list ministra Sławomira Nowaka do uczestników targów. W otwarciu targów wzięli także udział m.in. Robert Dziwiński – Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego, Leszek Zając – zastępca Głównego Inspektora Pracy, Andrzej Roch Dobrucki – prezes Krajowej Rady PIIB, Wojciech Gęsiak – prezes Krajowej Rady Izby Architektów RP, Ryszard Trykosko – przewodniczący PZITB, Jerzy Stroński – przewodniczący Wielkopolskiej OIIB. Uroczystość otwarcia uświetniło wręczenie złotych medali targów Budma i Windoor-tech.
PORR wybuduje Business Garden w Poznaniu dla SwedeCenter
Spółka deweloperska SwedeCenter wybrała firmę PORR (Polska), jako generalnego wykonawcę kompleksu biurowego Business Garden w Poznaniu. Kontrakt dotyczy realizacji pierwszego etapu inwestycji, której zakończenie zaplanowano na koniec 2014 roku. Business Garden Poznań to nowoczesny park biznesowy o planowanej powierzchni najmu około 80 000 metrów kwadratowych. Składać się będzie z dziewięciu budynków biurowych klasy A usytuowanych na sześciohektarowej działce przy skrzyżowaniu ulic Marcelińskiej, Bułgarskiej i Łubieńskiej. Projekt zostanie zrealizowany w dwóch etapach. Rozpoczęcie pierwszego z nich, którego wykonawcą została firma PORR (Polska), zaplanowano na pierwszy kwartał 2013 roku. Zakres prac obejmuje realizację czterech budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu około 42 000 metrów kwadratowych.
/ Źródło: Biznes Polska’ 2.1.2013/