Aktualności branżowe

Bronisław Komorowski nagrodził polski budynek XXI w.

06.12.2012

Budynek Centrum Informacji Naukowej i Biblioteki Akademickiej w Katowicach został nagrodzony przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Grand Prix dla najlepszego budynku XXI w. w Polsce. Wręczenie nagród "Życie w architekturze" odbyło się w środę w Warszawie.
Obok Grand Prix, w konkursie przyznano nagrody w czterech kategoriach: najlepszy budynek użyteczności publicznej, najlepszy budynek wielorodzinny, najlepszy budynek jednorodzinny i najlepsza przestrzeń publiczna.

 

Poznańskie ABC gotowe

21.11.2012

Prace budowlane przy Andersia Business Centre (ABC) w Poznaniu, wspólnego przedsięwzięcia Von der Heyden Group i Miasta Poznań, zostały zakończone.
W budynku o powierzchni 14 tys. mkw. zaplanowano 11,2 tys. mkw. powierzchni biurowej i 2,3 tys. mkw. powierzchni handlowej na parterze.
W projekcie znajduje się dwukondygnacyjny parking podziemny na 140 miejsc.
Budynek, którego generalnym wykonawcą była firma Porr, zaprojektowała pracownia architektoniczna Ewy i Stanisława Sipińskich.

Początek największej w Poznaniu i jednej z najważniejszych w Polsce inwestycji komercyjnych

16.11.2012

Firma Apsys Polska zawarła z Urzędem Miasta Poznania umowę dotyczącą wymiany gruntów pod budowę centrum handlowo-rozrywkowego Łacina.Na mocy porozumienia spółka weszła w posiadanie terenów niezbędnych do rozpoczęcia prac nad inwestycją. Firma uzyskała także ostateczne pozwolenie na budowę jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

 

Oddano kolejny odcinek obwodnicy Poznania

08.11.2012

Zachodnia Obwodnica Poznania (ZOP) wydłuża się o kolejny odcinek. Tym razem od węzła Poznań Północ do węzła Poznań Rokietnica. Długość tej trasy to ponad 7,7 km. Wykonawcą robót było konsorcjum, któremu przewodziła firma Colas Polska. Partnerem był Strabag.

Prace trwały od maja 2010 roku, a ich koszt całkowity to ponad 336 mln zł. Nowo otwarta trasa to fragment drogi ekspresowej S11 (Poznań-Koszalin) oraz drogi ekspresowej S-5 (Poznań-Wrocław).
/ 2.11.2012/

Powstanie polski kodeks budowlany

11.10.2012

Koniec inwestycyjnej drogi przez mękę.
Zebranie przepisów regulujących proces inwestycyjno-budowlany w jednym akcie prawnym, w tzw. kodeksie budowlanym, to cel Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Budowlanego.
Po raz pierwszy w Polsce zabieramy się za kodyfikację prawa budowlanego, na wzór regulacji niemieckich i francuskich.-podkreślił minister transportu Sławomir Nowak
"Podnosimy normę prawną związaną z procesem budowlanym do rangi kodeksu budowlanego, aby w jednym miejscu zintegrować wszystkie przepisy, aby w jednym miejscu dać ludziom narzędzie prawne do swobodnego realizowania swoich zamierzeń inwestycyjnych" - podkreślił minister.
 

Branża budowlana: zmiany w prawie zamówień publicznych

05.10.2012

Uchwalona przez Sejm nowelizacja Prawa zamówień publicznych ma wady, które mogą wyeliminować z rynku wiele dużych i uznanych firm branży budowlanej – ostrzega Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Wady, które tak, jak np. brak możliwości odwołania się do sądu od decyzji wykluczenia wykonawcy z przetargu, są niezgodne z konstytucją. Dlatego przedsiębiorcy z branży budowlanej będą zabiegać o skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, jeżeli nie zostaną one zmienione w Senacie, a prezydent je podpisze.

Poznań sfinansuje połowę kosztów budowy wiaduktów

06.09.2012

We wtorek, 4 września, Rada Miasta Poznania przyjęła uchwałę w sprawie przeznaczenia 2 mln zł na budowę wiaduktu, który ma powstać w ciągu ulicy Grunwaldzkiej, nad linią kolejową z Poznania do Zielonej Góry i Berlina. Porozumienie w sprawie finansowania inwestycji rok temu podpisały władze Poznania, Komornik, Dopiewa, powiatu poznańskiego oraz PKP. Ustalono wtedy, że Miasto Poznań pokryje 50 proc. kosztów, gmina Komorniki - 20%, powiat poznański - 18%, gmina Dopiero - ponad 11%. Część środków na tą inwestycję miałoby pochodzić z Unii Europejskiej.

Według planów powstać ma też drugi wiadukt, w ciągu ulicy Kolejowej w Plewiskach oraz ulica, która będzie przedłużeniem ulicy Miśnieńskiej. Do końca 2013 roku przygotowane mają zostać dokumentacje i projekty.
/ Gazeta Inwestycyjna’ 06 09 2012 /

Biurowce w 2012 roku rosną jak grzyby po deszczu.

17.08.2012

W pierwszym półroczu oddano do użytku w Polsce 163 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli aż o 67 proc. więcej w porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2011 r. - szacuje firma doradcza Colliers International. Podaż była nierównomiernie rozłożona w kraju. Ponad 80 proc. nowo wybudowanej powierzchni trafiło na rynki w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.
Nowe obiekty

W Warszawie oddano do użytku w pierwszej połowie br. blisko 93 tys. mkw. powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowite zasoby zwiększyły się do 3,69 mln mkw. Ponad 80% nowej podaży zostało ukończone w lokalizacjach poza centrum - głównie w strefach Południowej Górnej i Dolnej. Wśród największych obiektów, które powstały, można wymienić: Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.), Platinium Business Park V (11,6 tys. mkw), II faza projektu Mokotów Nova (15 tys. mkw.).

W ośmiu największych miastach ukończono 70 tys. mkw. biur, najwięcej we Wrocławiu (28 tys. mkw.). Z kolei w Krakowie i Trójmieście oddano do użytku odpowiednio 15 oraz 20 tys. mkw. W Łodzi, Katowicach i Lublinie podaż zwiększyła się minimalnie bądź pozostała na niezmienionym poziomie. Na rynkach regionalnych do użytku oddano m.in. projekty: Green Towers (11,6 tys. mkw, Wrocław), BCB Business Park (9,2 tys. mkw,, Trójmiasto), Fronton Office Centre (5,7 tys. mkw., Kraków).

 

Rozpoczęto budowę pierwszego w Polsce parku rozrywki

30.07.2012

W sobotę 21 lipca, wbita została pierwsza łopata na budowie parku Adventure World Warsaw, który powstanie pod Grodziskiem Mazowieckim. Inwestycja warta 620 mln euro ma zostać oddana do użytku w marcu 2015 roku.Park ma zaoferować ponad 50 różnego rodzaju atrakcji, w tym rollercoastery, największy w Polsce park wodny oraz strefę rozrywkową z kinami, restauracjami, sklepami, butikami, kawiarniami, pubami i klubami. Motywem przewodnim parku będą mity i legendy z całego świata. Na terenie kompleksu znajdą się także dwa hotele z ponad 800 pokojami, restauracjami i powierzchniami konferencyjnymi.

Adventure World Warsaw ma powstać na powierzchni około 230 hektarów, a generalnym wykonawcą ma być firma Imtech. Koszt budowy ma pochłonąć 620 mln euro. Do tej pory na prace związane z projektem wydano już ponad 38 mln euro. Będzie to największy park rozrywki w Europie Środkowo-Wschodniej.

Polskie firmy budowlane 2012.

19.07.2012

Rok 2012 jest rekordowym dla branży budowlanej pod względem wysokości przychodów. Jednocześnie, niesie ze sobą szereg wyzwań związanych z niestabilną sytuacją tego sektora. Jednym z kluczowych czynników mających wpływ na przetrwanie firm budowlanych jest skuteczne i kompleksowe zarządzanie projektami. Najwięcej pracy będą wymagały aspekty związane z ryzykiem oraz zintegrowanym zarządzaniem projektem - to główne wnioski z badania "Polskie firmy budowlane 2012. Badanie poziomu dojrzałości zarządzania projektami budowlanymi" przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte.

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |