Aktualności branżowe

Zmiany w prawie budowlanym

19.07.2012

Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej- Departament Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa opublikowało pełen tekst założeń projektu nowej ustawy Prawo Budowlane. Nowe Prawo Budowlane przewiduje m.in., że standardowy dom będzie można wybudować bez pozwolenia na budowę, szybciej też będzie można w nim zamieszkać.

Ministerstwo zaproponowało likwidację pozwolenia na budowę, poza pewnymi wyjątkami. Zasadniczo wystarczyłoby zgłoszenie rozpoczęcia budowy i doręczenie projektu budowlanego. Wraz z likwidacją pozwolenia na budowę znikłby obowiązek składania niektórych dokumentów będących dziś załącznikiem do obecnego wniosku o pozwolenie. Przykładowo osoba, która zgłosiłaby rozpoczęcie budowy nie musiałaby uzyskiwać decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowaniu terenu. 

Kamień węgielny pod Galerię Mallwową

06.07.2012

Wmurowano kamień węgielny pod Galerię Mallwową, która powstaje w podpoznańskim Skórzewie przy skrzyżowaniu ul. Malwowej i Poznańskiej. Piotr Jose - inwestor obiektu - zapewnia, że prace są realizowane zgodnie z harmonogramem. Na 5 sierpnia tego roku zaplanowano wykonanie stanu surowego trzeciego piętra.
Galeria Mallwowa będzie mieć 11 tys. m kw. powierzchni.  

Nowe prawo budowlane już za rok

03.07.2012

We wtorek – 03.07.br- rząd powoła komisję kodyfikacyjną, która w ciągu dwóch lat opracuje kompleksowe regulacje dotyczące prawa inwestycyjno-budowlanego, informuje "Dziennik Polski", powołując się na wiceministra transportu i budownictwa Janusza Żbika.  Zanim jednak dojdzie do zebrania w jednym kodeksie obecnych kilkudziesięciu ustaw regulujących proces inwestycyjny, ma być zmienione prawo budowlane. Jego założenia mają być gotowe po wakacjach, a w marcu przyszłego roku projekt tego prawa trafi do Sejmu.

Na MTP powstaje sala kongresowa, która pomieści 2 tysiące widzów

03.07.2012

Sala będzie miała blisko 2000 mkw. powierzchni, pomieści 2 tys. osób i będzie wyposażona w ekran projekcyjny o powierzchni ponad 100 mkw
Modernizacja Sali Ziemi to największa inwestycja budowlana MTP ostatnich lat. Gruntowna przebudowa pawilonu 15 została podzielona na dwa etapy. Pierwszy – obejmował poziom zerowy i pierwszy. Powstała tam część recepcyjna oraz nowoczesne powierzchnie konferencyjne, które dzięki systemowi przesuwanych ścian, można dowolnie modyfikować, budując od jednej zajmującej niemal całe piętro obiektu, aż do siedmiu mniejszych.

Skanska wmurowała kamień węgielny pod zielony biurowiec Malta House w Poznaniu

25.06.2012

 21 czerwca br. odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod Malta House, pierwszy budynek biurowy w Poznaniu, który będzie certyfikowany w systemie środowiskowym LEED, i to na najwyższym, platynowym poziomie.
Innowacyjne rozwiązania zastosowane przy jego projektowaniu i budowie pozwolą nie tylko stworzyć w biurach komfortowe środowisko pracy, ale jednocześnie ograniczyć zużycie energii i wody, tym samym obniżając koszty eksploatacji.
Biurowiec, którego deweloperem jest Skanska Property Poland, zlokalizowany jest w centrum Poznania.. Ze względu na położenie budynku w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora Malta, przy projektowaniu biurowca dołożono starań, aby jak najlepiej wpisał się on w otaczający krajobraz. Dodatkowymi atutami budynku będą zielony dach z widokiem na jezioro i ogród w patio.
Projekt architektoniczny Malta House, którego generalnym wykonawcą jest Skanska S.A., przygotowała pracownia Pentagram Architekci. Budynek będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i dwie podziemne. Łączna powierzchnia najmu wyniesie 15 700 m2. Najemcy będą mieli do dyspozycji 272 miejsca parkingowe dla samochodów, a także parking rowerowy oraz szatnie z prysznicami dla rowerzystów. Oddanie budynku do użytku planowane jest na trzeci kw. 2013 r.
/ InvestMap’22.6.2012/

Gdański Terminal Pasażerski T2 „Budową Roku 2011”

20.06.2012

Drugi terminal pasażerskiego Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy wraz z infrastrukturą i obiektami towarzyszącymi otrzymał najwyższą nagrodę, czyli nagrodę I stopnia i tytuł „Budowa Roku 2011”. Konkurs Budowa Roku jest bardzo prestiżowym, organizowanym corocznie przez Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa konkursem.Współorganizatorami konkursu jest Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej oraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego.Do konkursu zgłoszono łącznie 57 budowli w dziesięciu kategoriach. Kryteria oceny to nowoczesność rozwiązań technologicznych, terminowość i jakość wykonawstwa, dobra organizacja i zarządzania procesem inwestycyjnym, wysoki poziom zapewnienia bezpieczeństwa pracy i ochrony środowiska.

Przyznany tytuł jest najwyższą i najbardziej prestiżową nagrodą w Polsce przyznawaną w branży budowlanej. Jest to sukces zarówno inwestora, czyli Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy, jak i konsorcjum wykonawcy - firm Budimex S.A. i Korporacji Budowlanej Doraco Sp. z o.o

/ źródło Port Lotniczy Gdańsk ‘ 18.6.2012/

Izba inżynierów dyskutuje o poprawianiu Prawa budowlanego

04.06.2012


W Gdańsku, na kolejnej konferencji konsultowano projekt założeń do ustawy Prawo budowlane oraz ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Zmiany są zapowiadane od kilku lat, wcześniej przez Ministerstwo Infrastruktury, teraz temat przejęło Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej (MTBiGM). Konsultacje trwają, a środowisko budowlane czeka na podobno rewolucyjne zmiany. Ustawodawca obiecuje uproszczenie niektórych procedur.

Wiosenny optymizm na budowie.

05.05.2012

Przedsiębiorstwa budowlane nieco lepiej oceniają koniunkturę w branży - przewidują pewną poprawę sytuacji finansowej oraz wzrost zamówień również za granicą. Wciąż jednak istnieją bariery ekonomiczne utrudniające firmom należyte funkcjonowanie.

Z opublikowanej przez Główny Urząd Statystyczny wstępnej oceny ogólnej sytuacji koniunkturalnej w budownictwie w kwietniu br. wynika, że jest ona nieznacznie lepsza niż w marcu.
Podobnie jak w poprzednim miesiącu br., 16 proc. badanych przedsiębiorstw uznało, iż koniunktura w budownictwie uległa poprawie. Z kolei o jej pogorszeniu mówi 26 proc. przedsiębiorców (o dwa proc. mniej niż miesiąc temu). 

Zmiany w prawie

23.04.2012

GUNB przypomina, że w dniu 12.4.2012r. weszło w życie Rozporządzenie Ministra Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej z dnia 28 marca 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy dokumentacji projektowej, specyfikacji technicznych wykonania i odbioru robót budowlanych oraz programu funkcjonalno-użytkowego / opublikowane w Dz. Ustaw z dnia 4.4.2012r poz, 365/
 

TriGranit: dworcowa część Poznań City Center będzie oddana do końca maja 2012

19.04.2012

Do 15 maja 2012 budynek nowego dworca kolejowego PKP Poznań Główny powinien mieć już pozwolenie na użytkowanie. Jest to pierwszy etap inwestycji Poznań City Center. 17 kwietnia inwestor – węgierska spółka TriGranit Development Corporation zgłosiła obiekt do odbioru w Sanepidzie oraz w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z procedurą, dwa tygodnie później tj. w ostatnich dniach kwietnia będzie można wystąpić do Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z wnioskiem o wydanie z zgody na dopuszczenie budynku do użytku.

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |