Aktualności branżowe

Nastroje w budownictwie zmieniają się. Jak?

06.02.2012

Oceny ogólnej sytuacji gospodarczej w budownictwie w I kwartale znacznie się pogorszyły, ale prognozy ogólnej sytuacji gospodarczej, jak i budownictwa w następnym kwartale są lepsze od obecnych ocen - podał Instytut Rozwoju Gospodarczego SGH.
- W bieżącym kwartale wskaźnik koniunktury jest mniejszy o 3 punkty niż w analogicznym kwartale rok temu i o 5 punktów mniejszy niż dwa lata temu. W drugiej połowie ubiegłego roku nastąpiło odwrócenie trendu koniunktury w budownictwie i obecnie jest to trend malejący. W porównaniu z poprzednim kwartałem nie pogorszyła się kondycja tylko przedsiębiorstw publicznych, zwłaszcza dużych, natomiast aktywność firm prywatnych, przede wszystkim małych i średnich, osłabia się - czytamy w komentarzu do badań.

Poznań szuka projektanta na dzielnicę handlu, usług i biznesu Wolne Tory

25.01.2012

Dwie firmy zgłosiły się do przetargu na autora projektu urbanistycznego zagospodarowania, tzw. Wolnych Torów, terenu przylegającego do dworca PKP i powstającej w pobliżu galerii Poznań City Center. Są to BDF z Poznania i międzynarodowe biuro Chapman Taylor. 12 ha to teren należący do PKP, pozostałe 6 ha należy do miasta.
 

Budownictwo w Polsce. Jesteśmy liderem w Europie Środkowej

10.01.2012

Budownictwo w Polsce zanotowało w 2011 roku rekordowy wzrost aktywności od początku transformacji gospodarczej i wejścia naszego kraju do Unii Europejskiej.

PAB-PCR&F Institute ocenia, że w ciągu ostatnich 20 lat polski rynek budowlany zanotował najwyższe tempo rozwoju wśród krajów Europy Środkowej, które wstąpiły w 2004 roku do UE.

Euroconstruct przewiduje, że wartość produkcji budowlanej zrealizowanej w Polsce w 2011 roku wyniesie około 48 mld Euro (w cenach z roku 2010). Tym samym nasza produkcja budowlana będzie prawie dwukrotnie wyższa od poziomu notowanego w 2004 roku (wstąpienie Polski do UE) oraz prawie trzykrotnie większa od poziomu notowanego na poczatku okresu transformacji, czyli roku 1991.

/ źródło: Murator Plus/

Poznań powróci nad Wartę - jest dotacja

19.12.2011

Projekt Partnerstwo "Na rzecz Warty" otrzymał dotację z programu rządu holenderskiego " Partners voor water". Oznacza to, że od przyszłego roku rozpocznie się jego realizacja. Celem powołanego we wrześniu br. przez Miasto Poznań (klient i główny beneficjent projektu) oraz firmy KuiperCompagnons (konsultant wiodący), DHV (partner-konsultant) i SwedeCenter (partner - inwestor projektu pilotażowego "Portowo") Partnerstwa "Na rzecz Warty" jest stworzenie kompleksowego planu rozwoju rzeki Warty w Poznaniu. 

Ruszyła budowa nowej siedziby Urzędu Marszałkowskiego

12.12.2011

Przy al. Niepodległości 34 w Poznaniu rozpoczęła się budowa nowej siedziby wielkopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Już za trzy lata w jednym budynku mieścić będą się wszystkie wydziały, które obecnie zlokalizowane są w kilku budynkach na terenie całego miasta.
 

Poznań- Tunel pod minimetro prawie gotowy - trwa budowa zajezdni i trasy tramwajowej na Franowo

08.12.2011

Gotowy jest już tunel pod przyszłą trasę tramwajową na Franowo w Poznaniu. Tunel, który rozpoczyna się na os. Lecha i kończy w pobliżu Ikea, przy skrzyżowaniu ulic Kurlandziej i Piaśnickiej ma w sumie kilometr długości. Obecnie wykonawca prowadzi jeszcze prace związane z budową nowego wiaduktu na skrzyżowaniu ulic Chartowo i Piaśnickiej.

Wreszcie gotowa A2 do granicy z Niemcami

01.12.2011

30 listopada nastąpiło oficjalne otwarcie ponad 105-kilometrowego odcinka autostrady A2 z Nowego Tomyśla do granicy z Niemcami w Świecku. Od 1 grudnia kierowcy mają do dyspozycji już cały 255-kilometrowy koncesyjny fragment A2 z Konina do Świecka . Nowy odcinek A2 został wybudowany 6 miesięcy szybciej niż to było zapisane w kontrakcie. Trasa skróci czas przejazdu z Poznania do Berlina o około 2 godziny.

Zachodnia obwodnica Poznania - pierwszy odcinek gotowy

29.11.2011

28 listopada udostępniono kierowcom pierwszy fragment zachodniej obwodnicy Poznania w ciągu drogi ekspresowej S11. Cała trasa będzie przebiegać od Złotkowa na północ od Poznania do autostrady A2. Na kolejny odcinek - połączenie gotowych 7 km z autostradą - poczekamy do wiosny 2012r. , a dopiero na początku 2013 r. pojedziemy całą zachodnią obwodnicą Poznania.

Do końca jesieni postawiona zostanie bryła nowego dworca - zapewnia TriGranit

14.11.2011

W 24 godziny na dobę, w dzień i noc, w dzień roboczy, a nawet w niedziele i święta trwa budowa nowego poznańskiego dworca kolejowego. Jak zapewnia TriGranit i PKP jeszcze tej jesieni postawiona zostanie bryła nowego dworca, a w styczniu planowany jest montaż ażurowego zadaszenia. Całość ma być gotowa przed Euro 2012.

Ekipom budowlanym udało się już wybudować fundamenty pod przyszły budynek, obecnie kładzione są belki poziome nad torami kolejowymi.
Budynek dworca powstaje z gotowych prefabrykatów. Ta dość nowatorska metoda przypomina układanie budowli z klocków lego.
W nowym budynku dworca oprócz kas i poczekalni będą mieścić się punkty handlowo-usługowe, informacja kolejowa, a także punkt Centrum Informacji Miejskiej i centrum obsługi turystów.Jeszcze przed piłkarskimi mistrzostwami ma rozpocząć się remont obecnego budynku Dworca Głównego.

To nie koniec planów inwestora. W ramach Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego oprócz nowego budynku Dworca Głównego, a także przedłużenia trasy PST do Dworca Zachodniego powstanie również centrum handlowe.

 

źródlo: gazetainwestor.pl

Malta House – zielony biurowiec w Poznaniu

14.11.2011

Skanska Property Poland rozpocznie na początku 2012 r. budowę „zielonego biurowca” w Poznaniu- przy ul. abpa Antoniego Baraniaka, w pobliżu Jeziora Maltańskiego i Galerii Malta.

Będzie to pierwsza w stolicy Wielkopolski inwestycja szwedzkiego dewelopera, wielokrotnie nagradzanego za realizację ekologicznych budynków
Budynek został zaprojektowany w kształcie litery C, będzie miał pięć kondygnacji nadziemnych oraz dwie podziemne, w których znajdzie się około 300 miejsc parkingowych.

1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 |  9 |  10 |  11 |