Aktualności branżowe

Biurowce w 2012 roku rosną jak grzyby po deszczu.

17.08.2012

W pierwszym półroczu oddano do użytku w Polsce 163 tys. mkw. nowej powierzchni biurowej, czyli aż o 67 proc. więcej w porównaniu z wynikami z pierwszego półrocza 2011 r. - szacuje firma doradcza Colliers International. Podaż była nierównomiernie rozłożona w kraju. Ponad 80 proc. nowo wybudowanej powierzchni trafiło na rynki w Warszawie, Wrocławiu i Trójmieście.
Nowe obiekty

W Warszawie oddano do użytku w pierwszej połowie br. blisko 93 tys. mkw. powierzchni biurowej, dzięki czemu całkowite zasoby zwiększyły się do 3,69 mln mkw. Ponad 80% nowej podaży zostało ukończone w lokalizacjach poza centrum - głównie w strefach Południowej Górnej i Dolnej. Wśród największych obiektów, które powstały, można wymienić: Poleczki Business Park II (21 tys. mkw.), Platinium Business Park V (11,6 tys. mkw), II faza projektu Mokotów Nova (15 tys. mkw.).

W ośmiu największych miastach ukończono 70 tys. mkw. biur, najwięcej we Wrocławiu (28 tys. mkw.). Z kolei w Krakowie i Trójmieście oddano do użytku odpowiednio 15 oraz 20 tys. mkw. W Łodzi, Katowicach i Lublinie podaż zwiększyła się minimalnie bądź pozostała na niezmienionym poziomie. Na rynkach regionalnych do użytku oddano m.in. projekty: Green Towers (11,6 tys. mkw, Wrocław), BCB Business Park (9,2 tys. mkw,, Trójmiasto), Fronton Office Centre (5,7 tys. mkw., Kraków).

 

Popyt

W pierwszym półroczu w Warszawie zawarto transakcji najmu na 300 tys. mkw. W drugim kwartale rynek wyraźnie przyspieszył, co przełożyło się na 172 tys. mkw. wynajętej powierzchni. Wśród największych dominowały umowy typu pre-let oraz renegocjacje: T-mobile w T-mobile Office Park (27 tys. mkw., pre-let), ING Bank Śląski w Placu Unii (12,1 tys. mkw., pre-let), Axel Springer w Trinity Park (9,1 tys. mkw., przedłużenie).

W miastach regionalnych wynajęto prawie 193 tys. mkw., co w porównaniu z wynikami za analogiczny okres 2011r. oznacza wzrost o 24 proc. Nowe umowy najmu stanowiły 68 proc., zarejestrowanego wolumenu.
 

Dostępna powierzchnia

W Warszawie wskaźnik powierzchni niewynajętej w pierwszym półroczu wykazywał niewielką tendencję wzrostową i na koniec czerwca wyniósł 7,4 proc.

W największych aglomeracjach wskaźnik ten utrzymywał się na stosunkowo stabilnym poziomie. Najniższe jego wartości zaobserwowano w Szczecinie (4,8 proc.) oraz we Wrocławiu (5,1 proc.). Silnątendencję spadkową wskaźnik pustostanów wykazywał w Łodzi (z 24,2 na koniec 2011r. do 17 proc. w końcu czerwca).

Czynsze

W drugim kwartale br. średnie stawki wywoławcze czynszu za powierzchnię biurową w Centralnym Obszarze Biznesu w Warszawie wynosiły 22,2 euro/mkw./miesiąc, czyli nieznacznie spadły w stosunku do pierwszego kwartału tego roku, a w lokalizacjach poza centrum - od 12 do 17 euro.W miastach regionalnych stawki czynszu pozostały stabilne i wahały się od 12 do 15,5 euro/mkw./miesiąc.

Prognozy

Colliers International ocenia, że druga połowa br. przyniesie znaczący wzrost całkowitej podaży powierzchni biurowej. Zakładając, że deweloperzy ukończą swoje projekty zgodnie z harmonogramem, na rynek trafi 400 tys. mkw. biur.Ponad 60 proc. tej nowej powierzchni powstanie w miastach regionalnych, głównie w Szczecinie, Poznaniu i Krakowie.
Stawki najmu pozostaną na niezmienionym poziomie, natomiast powierzchnia biurowa w obiektach w budowie będzie oferowana po bardziej konkurencyjnych cenach.

Źródło: http://budownictwo.wnp.pl