Aktualności branżowe

Początek największej w Poznaniu i jednej z najważniejszych w Polsce inwestycji komercyjnych

16.11.2012

Firma Apsys Polska zawarła z Urzędem Miasta Poznania umowę dotyczącą wymiany gruntów pod budowę centrum handlowo-rozrywkowego Łacina.Na mocy porozumienia spółka weszła w posiadanie terenów niezbędnych do rozpoczęcia prac nad inwestycją. Firma uzyskała także ostateczne pozwolenie na budowę jednego z największych i najnowocześniejszych obiektów tego typu w Polsce.

 

Łacina - wielofunkcyjne centrum handlowe nowej generacji o powierzchni 98 000 m2 GLA. Obiekt powstanie niemal w samym sercu Poznania, tuż przy Rondzie Rataje i połączy Stare Miasto z jedną z kluczowych dzielnic miasta – Ratajami. Wartość całkowita inwestycji, której oddanie do użytku planowane jest na koniec 2014 roku, to 350 milionów euro.

CH Łacina będzie stanowić przykład śródmiejskiego centrum handlowo-rozrywkowego na europejskim poziomie, w którym istotną rolę odgrywa nowoczesna architektura. Obiekt został zaprojektowany przez projektantów z pracowni architektonicznej RTKL, znanej z realizacji takich projektów jak: Arkadia w Warszawie, Metropolis w Moskwie czy też Westfield w San Francisco. Na 98 000 metrów kwadratowych powierzchni handlowej obiekt pomieści 3 najemców głównych, blisko 40 sklepów o średniej i dużej powierzchni, 230 butików oraz ponad 40 restauracji i kawiarni. Jako jedyne centrum w Poznaniu skupi w jednym miejscu tak wielkich operatorów jak: Carrefour, Leroy Merlin czy Van Graff. Na terenie inwestycji powstanie także kino sieci Multikino z 9 salami oraz centrum rozrywki rodzinnej, oferujące atrakcje dla najmłodszych. Przed lokalem Carrefour zlokalizowana zostanie strefa usługowa, a z kolei w pobliżu lokalu Leroy Merlin - strefa poświęcona wystrojowi wnętrz. Na parterze umiejscowione zostaną lokale firm z branży sportowej, obuwniczej, bieliźnianej oraz sklepy z akcesoriami. Na zewnątrz budynku pojawią się punkty restauracyjne wraz z ogródkami zimowymi i letnimi. Moda znajdzie się na pierwszym piętrze (z wyjątkiem lokali zajmujących dwa piętra). Na drugim piętrze zlokalizowany zostanie fitness klub z basenem oraz sauną. Odwiedzający kompleks będą mogli skorzystać także z bezpłatnego parkingu na 3 300 miejsc.

CH Łacina będzie się wyróżniać przeszkoloną fasadą, przestronnymi wnętrzami oraz imponującą Aleją Mody, z pierwszymi w Polsce witrynami sklepowymi o niestandardowej wysokości 8 metrów. Zewnętrzna przestrzeń kompleksu zostanie otoczona tarasami i balkonami restauracyjnymi z widokiem na fontanny i amfiteatr, w którym będą odbywać się liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne.

- Centrum Łacina będzie największym miejscem przeznaczonym na zakupy w Poznaniu, jak również w całej Wielkopolsce. Łacina zapewni, dzięki 3 najemcom głównym, 40 lokalom o średniej i wielkiej powierzchni, 230 butikom oraz 30 restauracjom i kawiarniom, jedną z największych ofert handlowych w Polsce. Będzie miejscem, gdzie Wielkopolanie będą mogli nie tylko zrobić kompleksowe zakupy w wyjątkowej i innowacyjnej przestrzeni z użyciem nowych technologii, ale też spotkać się z przyjaciółmi i uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych - mówi Fabrice Bansay, Prezes Zarządu Apsys Polska.

- Już po otwarciu obiektu zatrudnionych w nim będzie aż 3 500 poznaniaków. Budowa Łaciny jest ściśle związana z koncepcją urbanizacji dzielnicy Rataje, zainicjowanej jeszcze w latach sześćdziesiątych. Warto podkreślić, że projekt zakłada również rozbudowę układu komunikacyjnego związanego z powstaniem centrum, co wpłynie na atrakcyjność tego rejonu dla innych potencjalnych inwestorów – dodaje.

Redakcja TerazDom.info