Aktualności branżowe

Poznań- Tunel pod minimetro prawie gotowy - trwa budowa zajezdni i trasy tramwajowej na Franowo

08.12.2011

Gotowy jest już tunel pod przyszłą trasę tramwajową na Franowo w Poznaniu. Tunel, który rozpoczyna się na os. Lecha i kończy w pobliżu Ikea, przy skrzyżowaniu ulic Kurlandziej i Piaśnickiej ma w sumie kilometr długości. Obecnie wykonawca prowadzi jeszcze prace związane z budową nowego wiaduktu na skrzyżowaniu ulic Chartowo i Piaśnickiej.

Pierwszy tramwaj z osiedla Lecha na Franowo pojedzie wiosną przyszłego roku. Wiadomo już, że nową trasą kursować będą trzy linie tramwajowe nr 1 z Junikowa przez Grunwald, Hetmańską i Rondo Starołęka, nr 11 z Piątkowskiej przez Sołacz i centrum oraz nr 16 z os. Sobieskiego trasą PST i centrum.
Trasa będzie miała w sumie 2,5 kilometra długości (z czego kilometrowy odcinek poprowadzony zostanie w tunelu) i składać będzie się z pięciu przystanków ("Os. Lecha", "Kurlandzka", "Piaśnicka Rynek", "Centrum Handlowe M1" i "Szwajcarska").

Budowa nowej trasy tramwajowej na Franowo kosztuje 270 mln zł, z czego 108,3 mln zł pochodzi ze środków Unii Europejskiej w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (WPRO).

/ Gazeta Inwestor’ 7 12 2011 /