Aktualności branżowe

Na polski rynek trafia cement niespełniający norm

07.10.2010

Na polski rynek w dużych ilościach trafia cement, który nie spełnia wymaganych norm jakościowych, przez co stanowi zagrożenie dla trwałości budowli i konstrukcji, poinformowało Stowarzyszenie Producentów Cementu (SPC).
Z szacunków SPC wynika, że obecnie ok. 15-20% cementu workowego znajdującego się na polskim rynku nie spełnia norm jakościowych. W materiale tym część cementu zastępowana jest bowiem popiołami lotnymi lub innego rodzaju dodatkami, które stanowią nawet 50% całej mieszanki, podczas gdy normy dopuszczają ich udział na poziomie 21-35%.
 

Cement niespełniający norm jakościowych stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa budowlanego. Może powodować m.in. nietrwałość konstrukcji budowlanych, pękanie powierzchni betonowych oraz ich łuszczenie się czy przebarwianie. Z kontroli przeprowadzonej przez SPC w 2009 r. wynikało, że tylko dwa z 12 przebadanych cementów były zgodne z polskimi normami. W roku bieżącym tylko jeden z sześciu przebadanych materiałów spełnił normy wytrzymałościowe.

Aby ułatwić konsumentom weryfikację, czy dany materiał spełnia normy jakościowe czy też nie, Stowarzyszenie Producentów Cementu wprowadziło nowe oznaczenie dla materiałów najwyższej jakości – „Pewny Cement”. Na produktach takich znajdzie się charakterystyczna czerwona strzałka skierowana ku górze i napis PC, a znak jakości będzie przyznawany przez Kapitułę SPC za spełnienie najwyższych norm podczas produkcji, konfekcjonowania oraz dystrybucji danego cementu. Produkt będzie kontrolowany wyrywkowo raz na pół roku, a badania przeprowadzą niezależne laboratoria.
 

źródło: www.rynekbudowlany.com